بهداشت تشک

بهداشت تشک

shirinkhab No Comment
دسته‌بندی نشده

رعایت بهداشت فردی در خانه و خانواده مهمترین و اصلی ترین راه برای پیشگیری از بیماری هاست . تشک از جمله مواردیست که بصورت مستقیم با سلامت فردی انسان در ارتباط است .

به مرور زمان با استفاده تشک ترشحات بدن انسان مانند ترشحات حاصل از تعرق انسان در فصل گرما یا برای تشک اطفال ادرار و یا سایر ترشحات و موادی که بر روی سطح خارجی تشک ریخته میشود موجب بوجود آمدن محیطی برای رشد و نمو انواع باکتری ها میشود . گروهی از این باکتری ها بسیار خطرناک هستند و میتوانند گاهی باعث بوجود آمدن بیماریهایی نظیر قانقاریا شوند .کودکان ، افراد سالخورده یا افردی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند بیشتر در معرض آسیب هستند .دیگر موجودات میکروسکوپی تشک شامل کپک ها ، قارچ ها ،ریز بندپایان هستند .

ریز بند پایان از سلول های مرده پوست که از بدن انسان جدا می شوند و بر روی تشک میریزند تغذیه میکنند.این موجودات پنهان میتوانند موجب ناراحتی هایی همچون حساسیت پوستی ، سرفه و نفس تنگی شوند .

نگهداری حیوانات خانگی بر روی تشک می تواند موجب تشدید آلودگی و ایجاد ناراحتی های مختلف اشاره شده شود .

چگونه تشک خود را پاکیزه نگهداریم؟

برای مدیریت بهداشت تشک و حفظ پاکیزگی تشک می توان از چند راهکار بهره جست :

1 – سطح تشک را با جریان قوی جارو برقی از هر گونه غبار و ذرات ریز پاک کنید .

2- از ملحفه هایی با بافت ریز و فشرده استفاده کنید و تا حد امکان از ملحفه های ضد آب استفاده شود تا از نفوذ مایعات و ترشحات به سطح تشک جلوگیری شود.

3 – ملحفه تشک بطورمرتب و هفتگی شستشو شود و برای ششسشتوی ملحفه از شوینده های دارای مواد ضد باکتری استفاده کنید .

4- از ملحفه های ضد حساسیت که در برخی از فروشگاه های محصولات خواب ارائه می شود استفاده کنید .

5- در صورت آلودگی سطحی تشک با استفاده از آب جوش و مقدار کمی سفید کننده برای پاک کردن سطح تشک استفاده کنید . تنها با آغشته کردن یک دستمال تمیز به محلول آب جوش و سفید کننده بر روی سطح تشک بکشید طوریکه رطوبت به داخل تشک نفوذ نکند .

6- اشعه ماورا بنفش می تواند در از بین بردن موجودات میکروسکوپی و ریزبندپایان بسیار مفید باشد . برای این منظور می توان از لامپ های یو وی استفاده کرد .لامپ یو وی را در موقعیتی قرار دهید که نور آن مستقیما بر روی سطح تشک بتابد . هرگز در زمان تابش نور لامپ یو وی بر روی تشک از تشک استفاده نکنید .

7- اگر به لامپ های یو وی دسترسی ندارید می توانید از منبع رایگان آن استفاده کنید. نور خورشید دارای طول موج مناسبی از اشعه ماورا بنفش است که میتواند براحتی همه موجودات ریز و ریزبندپایان را از بین ببرد . در روزهای آفتابی می توانید تشک را در معرض نور خورشید قرار دهید .

با آرزوی سلامتی و آرامش برای شما مصرف کننده عزیز

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Leave a Reply

Follow Us