7 راه ساده برای طولانی تر کردن عمر تشک

7 راه ساده برای طولانی تر کردن عمر تشک

shirinkhab No Comment
دسته‌بندی نشده

اصولی چند در نگهداری از تشک

با توجه به اینکه خرید یک تشک خوب هزینه زیادی در بر دارد و به نوعی یک سرمایه گذای بر روی سلامی و کیفیت استراحت شما محسوب می گردد نگهداری از آن نیز می تواند بر طول عمر و کیفیت آن تاثیر گذار باشد .گاهی ممکن است یک تشک که بطور میانگین 5 سال عمر داشته باشد با رعایت چند نکته ساده تا 10 سال نیز برای شما کار کند. شما با رعایت 7 نکته که در این مقاله به آن خواهیم پرداخت فرا خواهید گرفت که چگونه از تشک خود مراقبت کنید.

1-برای تشک خود از بستر کف مناسب استفاده کنید.

مطمئن شوید که صفحه ای که تشک شما بر روی آن قرار می گیرد استحکام لازم برای تحمل وزن تشک و فردی که میخواهد از آن استفاده کند را داشته باشد . بستر های چوبی (نئوپان) مطلوب ترین حالت برای کف تشک هستند . بخاطر مسطح بودن و مقاوم بودن موجب فشار آمدن بر تشک نمی شوند . برخی از تخت ها دارای بستر فلزی هستند که این بستر ها بستر های مطلوبی برای تشک نیستند زیرا بخاطر فاصله بین میله های آنها و فضای خالی که وجود دارد حمایت خوبی از تشک نکرده و باعث بد فرم شدن تشک شما خواهند شد.اگر بستر تخت شما فلزی است می توانید از کارتن های مقاوم بزرگ یا یک صفحه چوبی (نئوپان) به اندازه تشک استفاده کنید.

2-از ابتدا از محافظ تشک استفاده کنید.

از زمانی که اقدام به خرید تشک کردید از محافظ تشک مناسب برای تشک استفاده کنید. محافظ تشکی که ضد آب باشد می تواند از نفوذ گرد و غبار و آلودگی جلوگیری کند و ظاهر تشک شما را پاکیزه نگهدارد.

3 – به طور مرتب محافظ تشک را بشویید.

هنگام خواب ترشحات بدن مانند عرق و همچنین سلول های مرده پوست بر روی تشک شما میریزند و می توانند محیط مناسب را برای رشد باکتری ها بوجود بیاورند و باعث بد بو شدن تشک شما شوند ، برای اجتناب از این موضوع بطور مرتب محافظ تشک خود را بشویید.

4- حیوانات خانگی را از تخت خود دور نگه دارید.

موی بدن حیوانات خانگی و ترشحات بدن آنها می تواند موجب بروز بیماری و حساسیت برای شما شوند و احساس ناخوشایندی برای شما بوجود آورند و همینطور باعث آلودگی های جدی برای تشک شما خواهند شد که در برخی موارد مجبور خواهید شد که اقدام به تعویض تشک نمایید.

6- به طور منظم تشک را بچرخانید.

چرخش تشک بطور مرتب ماهیانه بصورت سر و ته و زیر و رو می تواند به کیفیت تشک کمک شایانی کند. معمولا تشک ها به مرور حالت می گیرند که با جابجایی مانع از شدید تر شدن این روند خواهید شد و یادتان باشد که تشک هایی که دو رو هستند می توان از هر دو روی آن استفاده کرد و یعی شما صاحب 2 تشک هستید که با رعایت این نکته می توانید عمر تشک خود را 2 برابر کنید.بهتراست هر 2 تا 6 ماه تشک را 180 درجه بچرخانید و همینطور پشت و رو  کنید.

6.پرش بر روی تشک ممنوع

حتی با کیفیت ترین تشک ها نیز با فشار نقطه ای که با بالا و پایین پریدن بر روی آن ایجاد می شود به مرور آسیب خواهند دید ، بنابراین سعی کنید که از بازی بچه ها و بالا و پریدن بچه ها بر روی تشک جلوگیری کنید.معمولا تشک های فنری جذابیت زیادی برای بچه ها دارند ولی این را بدانید اگر تبدیل به صحنه بازی بچه ها شود عمر تشک به یک سوم تقلیل پیدا خواهد کرد.

7- حمل و نقل تشک

گاهی دیده میشود در حمل و نقل و اثاث کشی با تصوری اینکه تشک نمی شکند آن را از ارتفاع به پایین می اندازند و یا از آن برای محافظت سایر اثایه بین بار می گذرند و یا در حمل و نقل با کشیدن طناب بر روی آن باعث بد فرم شدن آن می شوند و یا برای جا دادن آن در آسانسور آن را با فشار وارد اطاقک آسانور می کنند که همه این موارد باعث بروز صدمات جبران پذیری بر تشک می شوند .

در حمل و نقل تشک این موارد را حتما رعایت کنید:

1-هنگام خرید به فروشنده تاکید کنید که هنگام ارسال تشک از کشیدن طناب بر روی تشک اجتناب کنند که باعث جا گذاشتن طناب بر روی تشک خواهد شد.

2-نایلون تشکی را که خریداری کرده اید دور نیاندازید و از آن برای مواقع اثاث کشی و زمانی که در منزل تعمیرات دارید استفاده کنید .

3-ضربه شدید باعث آسیب جدی به لایه های داخلی تشک و ساختار تشک خواهد شد . پرتاب کردن تشک از ارتفاع می تواند باعث تخریب تشک شود.

 

 

Leave a Reply

Follow Us